Abu Mena

Víte, co je Abu Mena? Jedná se o osadu v egyptské poušti Mariut, vzdálenou asi 50 km jihozápadně od Alexandrie. Abu Mena je považována za jedno z vůbec nejdůležitějších křesťanských poutních svatyní již od dávných dob. Mnoho věřících křesťanů se do Abu Meny vydávalo již od 6. století našeho letopočtu.

Koptská osada byla založena s největší pravděpodobností někdy ve 4. století u hrobky mučedníka Abu Meny. Tento světec byl egyptským vojákem ve službách Římanů, který se však obrátil na křesťanskou víru. Za vlády císaře Diokleciána ho za tento čin ale čekala jen krutá smrt.

Legenda praví, že velbloudi, kteří nesli mučedníkovo tělo, se během cesty zastavili právě v místě nynější svatyně a v žádném případě se nechtěli hnout a pokračovat s mrtvým dál. Nezbylo jná možnost než Abu Mena pohřbít uprostřed pouště. U jeho hrobky se pak děly různé zázraky a nakonec tu byl postaven kostel. K němuž směřovaly celé zástupy věřících křesťanských koptských poutníků…

V roce 1979 bylo místo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a od roku 2001 je také na tzv. „Červeném seznamu“ této organizace, protože je navíc ohroženo spodní vodou.

Více o Abu Meně, její historii a o tom, jak slavné poutní místo vypadá v současnosti si přečtěte zde.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.