Adrenalinová dovolená na řece

Dovolená trošku jinak? I tohle přání vám Česká republika dokáže nabídnout. Prožít dovolenou v podobě sjíždění řek není dnes nic neobvyklého. Naopak v posledních letech jsou čím dál více žádané aktivní a netradiční typy dovolené. Dovolená s pádly v ruce může být nezapomenutelným zážitkem. Vyzkoušet si tento druh sportu můžete na pár hodin, a pokud vás sjíždění řek osloví, není problém naplánovat zajímavou dovolenou, která bude netradiční a plná dobrodružství. V případě, že se rozhodneme pro takový druh dovolené, ideální volbou jsou kempy, kde složíme hlavu v chatce, nebo pod stanem a zároveň jsou zde k zapůjčení lodě, čluny a kajaky. Slevy na pobyty v kempech naleznete například na webu www.newgo.cz, spolu s dalšími zajímavými slevami na pobyty a zážitky.

Sjíždění řek v ČR nabízí romantické a klidné řeky, které se proplétají malebnou krajinou nebo hojněji navštěvované řeky, které obklopují vybavené kempy, restaurace a hospůdky. Náročnost českých vodních toků je různá, naleznete zde klidné toky, stejně jako řeky s dravějším proudem. Oblíbenými řekami vodáků jsou: Vltava, Lužnice, Moravice, Morava, Berounka, Sázava, Ohře i Otava. Sjíždění řek je oblíbenou činností převážně o prázdninách. Ke sjíždění řek jsou nejčastěji využívány kanoe a nafukovací plavidla.

Tipy a rady při sjíždění řek

Než se vydáte na vodu, je nutné si předem naplánovat trasu. Znát základní informace o sjížděné řece je samozřejmostí, každý vodní tok je odlišný a skrývá v sobě různá nebezpečí (peřeje, jezy). Začátečníkům je často doporučována klidnější řeka Berounka a Lužnice. Rozhodně si obstarejte vodáckou mapu s kilometráží sjížděné řeky, kde najdete informace od vodáků nebo tipy na kempy. Pokud si zatím netroufáte na sjíždění sami, využijte zkušených vodáků, kteří jsou u každé řeky, a plavte se s nimi. Před sjížděním řeky si je nutné zjistit aktuální sjízdnost řeky, kterou chcete plavit.

Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější řekou pro sjíždění je Vltava. Vltava se dá sjíždět jeden den, ale i celý týden. Po proudu řeky Vltavy se vydává velké množství vodáků a tak není překvapení, že několikrát denně uslyšíte vodácky pozdrav „ahoj“.

Soutokem čtyř toků – Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy vznikla řeka Berounka, která je vhodná svou sjízdností pro začátečníky. Sjíždění Berounky je tak jedním z nejkrásnějších a nejatraktivnějších míst Česka. Plavit se volnou přírodou a bez okolních silnic je spíše výjimkou. Sjíždění Moravy, Moravice nebo Lužnice patří k dalším oblíbeným řekám.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.